Skip to main content

Jamniczek miniaturka - najważniejsze informacje o rasie

Jamniki należą do jednych z najpopularniejszych ras psów na całym świecie. W naszym kraju rasa ta pojawiła się stosunkowo późno, jednak błyskawicznie podbiła serca wielu Polaków. Jamniki można podzielić na 9 odrębnych ras, z których każda cechuje się innym wyglądem. Jamniki mogą od siebie się różnić rozmiarem, a także sierścią. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat odmiany, jaką jest jamniczek miniaturka.

Jamnik miniaturka

Historia rasy

Jamnik miniaturka ma te same korzenie, co pozostałe odmiany tej rasy. Jamniki, według zapisków, pochodzą ze średniowiecznych Niemiec, choć niektórzy doszukują się początków tej rasy już w starożytnym Egipcie. W Niemczech wspominano o jamnikach, jako psach, które uczestniczyły w polowaniach na dziką zwierzynę. Ich cechy sprawiały bowiem, że idealnie nadawały się do wypłaszania zwierzyny. Myśliwi, którzy zaczęli doceniać tę rasę, postanowi przystosować psy do różnych zadań. W tym okresie zostały wyodrębnione takie rasy, jak jamnik krótkowłosy i szorstkowłosy.

Jamniczek miniaturowy narodził się dlatego, że potrzebny był pies, który mógłby wchodzić w miejsca niedostępnie dla innych ras myśliwskich. Miniaturka jamnika uczestniczyła głównie w polowaniach na lisy, podczas których psy te kopały w podziemnych norach, w których chowała się zwierzyna. Dzisiaj miniaturka jamnika nie kojarzy się już tylko z polowaniami, ale przede wszystkim zwierzęta te stały się domowymi pupilami.

Jamniczek miniaturka - wygląd

Jamniki niezależnie od rasy charakteryzuje to, że poruszają się na krótkich nogach. Jego ciało oraz pyszczek są wydłużone, a sama sylwetka jest dość atletyczna. Standardowe jamniki możemy odróżnić od miniaturek tym, że obwód w klatce piersiowej musi mieć przynajmniej 35 centymetrów. Jamniczek miniaturowy ma oczywiście mniejszy obwód mieszczący się w przedziale 30-35 centymetrów. Istnieje jeszcze najmniejsza rasa jamnika nazywana jamnikiem króliczym. W przypadku tej rasy obwód nie przekracza 30 centymetrów. Jamniki mogą być umaszczone w różny sposób. Jamnik miniaturka może mieć więc sierść w odcieniach żółtego, rudego, brązowego, aż po czarny.

Charakter jamnika miniaturki

Charakter jamniczka miniaturki nie odbiega znacząco od pozostały ras jamników. Wszystko to za sprawą podobnej historii, jaką dzieli ta rasa z większymi kuzynami. Jamniki miniaturki to pełne energii i bardzo ruchliwe psy. Chętnie uczestniczą one we wszelakich formach zabawy lub aktywności fizycznej. Jamniki lubią sobie zjeść i przy tym nie wybrzydzają. Dlatego trzeba zadbać o ich dietę tak, aby nie pojawiła się nadwaga. Psy te lubią też wychodzić na długie spacery. Jeżeli jamniczek będzie cierpiał na nadwagę, to mogą się u niego pojawić problemy z kręgosłupem, ponieważ cała ta rasa ma skłonność do podobnych urazów.

Jamnik miniaturowy nie odbiega intelektem od większych kuzynów. Lubi się bawić i uczyć nowych rzeczy, a wrodzona ciekawość tylko to potęguje. Jamniki są odważnymi psami, co niestety powoduje, że często uciekają. Jego instynkt myśliwski może doprowadzić do tego, że pies rzuci się w pogoń za kimś. Jamniki potrafią obdarzyć swojego właściciela ogromną dawką miłości i przywiązania.

Cena jamniczka miniaturki

Jeżeli mamy zamiar kupić sobie jamnika miniaturkę z profesjonalnej hodowli, to trzeba się z liczyć z kosztem między 2000, a 4000 złotych. Oczywiście możemy również zdecydować się na adopcję takiego psa, która jest całkowicie darmowa.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.