Skip to main content

Kiedy udać się z psem na szkolenie?

Dodaj komentarz

Pojawienie się w domu psa niesie ze sobą dużo radości, ale pojawia się też wiele wątpliwości. Na pewno widziałeś wiele filmików, na których psy wykonują przeróżne sztuczki, są ułożone i pełne zaufania do właściciela. Po pojawieniu się szczeniaka w domu zaczynasz mieć wątpliwości jak Ci ludzie to zrobili, że ich pies był tak ułożony? Podstawową zasadą jest konsekwencja i szkolenie, dzięki czemu Ty i Twój pupil osiągniecie sukces. W poniższym artykule podpowiemy Ci jak zacząć i przygotować się do szkoleń.

szkolenie szczeniaka

Czy warto szkolić psa?

Tak, zdecydowanie warto dzięki temu zarówno Twojemu czworonogowi jak i Tobie będzie żyło się łatwiej i przyjemniej. Szkolenie sprawi, że pies będzie wiedział czego od niego oczekujesz i jakie zachowania są odpowiednie do sytuacji w jakiej się znajduje. Dzięki temu będzie czuł się bezpiecznie, a to przełoży się na wasze wspólne relacje i poczucie zaufania. Dodatkowym plusem szkoleń jest pozytywny wpływ na rozwój psa zarówno ten fizyczny, jak również psychiczny.

Od kiedy zacząć szkolenie psa?

Pytanie odnośnie rozpoczęcia szkoleń jest bardzo istotne. Tak naprawdę szkolenie nie polega tylko na odbyciu zajęć w szkole i zatrzymaniu się na tym, ale powinno trwać nadal, nawet po zakończeniu kursu. Zaleca się rozpoczęcie pierwszego szkolenia w około 8 tygodniu życia psa. Szkolenie polega również na wykształceniu prawidłowych nawyków u zwierząt, dlatego warto zacząć je jak najszybciej. Im wcześniej zaczęte, tym większa pewność, że szczeniak nie podłapie złych zachowań, a co za tym idzie szybciej nauczy się tych pozytywnych. Nie oznacza to jednak, że podjęcie szkolenie w późniejszym czasie będzie nieskuteczne, przy konsekwencji i cierpliwości można wyszkolić psa w każdym wieku. Po zakończeniu szkolenia zalecane jest regularne ćwiczenie komend, dzięki czemu pies utrzymuje dobrą formę psycho-ruchową. Jeśli szukasz odpowiedniego nauczyciela dla Twojego czworonoga, warto rozważyć szkolenie psów w Gdańsku, gdzie swoje usługi świadczy doświadczony psi behawiorysta Mirka Kozakiewicz. Jest to osoba, która poznając naturalne środowisko Twojego psa, po przeprowadzeniu wywiadu, wskaże Ci odpowiednie zalecenia behawioralne.  

Dobre przygotowanie to podstawa.

Zanim rozpoczniesz właściwą naukę, warto ustalić, co najbardziej działa na twojego pupila jako nagroda – przysmaki dla psów, zabawka, człowiek? Są czworonogi, dla których nie ma większej pochwały niż chwila wspólnej zabawy np. szarpakiem, inne z kolei zrobią wszystko za coś pysznego, ale są i takie, którym największą przyjemność sprawia głaskanie opiekuna. Jeśli znajdziesz idealną pochwałę, to droga do sukcesu może się szybko skrócić. 

Od czego zacząć?

Szkolenie warto rozpocząć od pokazania psu, że dzięki właściwemu zachowaniu może osiągnąć korzyści, a dopiero później wdrażać i uczyć komend. Szkolenie to nie tylko nauka psa, to również lekcja cierpliwości dla właściciela. Nie od razu Twój pupil będzie wiedział o co Ci chodzi, będzie chciał iść swoją drogą, ale na szkoleniu nauczysz się, jak szybciej osiągnąć cel. Przykładem może być nauka chodzenia na smyczy. Początkowo pies będzie się ciągnął, a właściciel zamiast ciągnąc go w drugą stronę i denerwować się na psa wystarczy, że się zatrzyma. Nauczy to psa, że jego zachowanie nie przynosi skutku i łatwiej będzie mu zrozumieć na czym polega prawidłowe chodzenie na smyczy. Podobny proces można zastosować w przypadku wymuszania jedzenia przy stole. Jeśli będziesz konsekwentny w działaniu i nie dasz psu nic przy stole i zachowasz w tej sytuacji obojętność, w pewnym momencie pies nauczy się, że ze stołu nic nie dostanie i odpuści próby. Naukę zaczyna się od podstawowych, prostych komend: siad, zostaw czy zostań. Po osiągnięciu sukcesu w podstawowych komendach można dopiero przejść do treningu sztuczek. Samodzielne szkolenie warto rozpocząć w domu. Tam zna już swój teren i dzięki temu nie będzie go nic rozpraszało przy nauce. Ważne, żeby pies skupił się na tym, co ma w danym momencie wykonać. Po osiągnięciu sukcesu w domu, warto powtarzać komendy tam, gdzie bodźców rozpraszających jest więcej niż w domu np. na podwórku, a później podczas wspólnych spacerów.

Samodzielne szkolenie czy przyniesie efekty?

Pewnie zastanawiasz się czy samodzielne szkolenie może przynieść oczekiwane efekty. Jest to jak najbardziej możliwe, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Warto poznać podstawy szkolenia psów, nie zabierać się do tego chaotycznie. Mieć plan działania i krok po kroku osiągać kolejne cele. W Internecie znajdziesz wiele cennych rad i filmików osób, które zajmują się profesjonalnym szkoleniem psów, warto się z nimi zapoznać. Na rynku dostępnych jest też wiele książek w temacie szkoleń zarówno tych, które skupiają się na teorii, jak i tych, które przedstawiają poszczególne etapy szkolenia. Warto skupić się na tych, które oparte są o szkolenie metodami pozytywnymi. Dzięki pozytywnym metodom oprócz nauki komend, wzmocnisz z psem więź i wzajemne zaufanie. Jeśli jednak mimo dobrego przygotowania coś sprawia Ci trudności lub nie widzisz odpowiednich efektów, warto udać się na konsultacje z behawiorystą, który w profesjonalny sposób sprawdzi i doradzi co można poprawić w szkoleniu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.