Skip to main content

Pierwsza wizyta ze szczeniakiem u weterynarza – jak przebiega i na co zwrócić uwagę?

Podczas pierwszej wizyty u weterynarza poruszony zostaje cały szereg istotnych kwestii, związanych z opieką nad pupilem. To m.in. rodzaj karmy serwowanej zwierzęciu, sposoby jego pielęgnacji, ale również niezbędne szczepienia czy odrobaczanie zwierzaka. Podczas wizyty warto również skontrolować jego zdrowie, choć może być to stresujące dla obu stron. Dlatego też należy się do niej odpowiednio przygotować. Czego się spodziewać i co zabrać na wizytę? Przeczytaj nasze wskazówki, by jak najlepiej się do niej przygotować.

Klinika weterynaryjna Rzeszów

Kiedy zabrać szczeniaka do weterynarza?

Stan zdrowia i rozwój szczeniaka warto skontrolować jak najszybciej, niezależnie od tego, w jaki sposób znalazł się on w naszym domu. Pierwsza wizyta u weterynarza może dostarczyć wielu istotnych informacji, dlatego też powinna ona odbyć się w stosunkowo krótkim czasie. Najlepiej, by do lecznicy zwierząt udać się już kilka dni po pojawieniu się zwierzaka w naszym domu. Warto przy tym dać maluchowi nieco czasu na oswojenie się z nowym środowiskiem i przyzwyczajenie do rozłąki z mamą. Gdy szczeniak zaczyna wykazywać samodzielną aktywność i czuje się nieco pewniej, można już umówić pierwszą wizytę.

Jak przebiega pierwsza wizyta u weterynarza?

Większość właścicieli zabiera psy do weterynarza już w okresie szczenięcym. Dzięki temu można poznać stan ich zdrowia i skupić się na najważniejszych aspektach rozwoju, korzystając ze wskazówek specjalisty. Każdy weterynarz w Rzeszowie, Warszawie czy Łodzi będzie chciał z pewnością sprawdzić uzębienie zwierzęcia, kondycję jego skóry i sierści oraz stan uszu. Na pewno zwróci on również uwagę na pazury i łapki. Podczas wizyty ustalony zostanie także kalendarz szczepień oraz poruszone zostaną zagadnienia, związane z odrobaczaniem. Należy także przygotować się na serię pytań, dotyczących przyzwyczajeń i aktywności szczeniaka, jego nietypowych zachowań, diety i wypróżnień.

Weterynarz Rzeszów

Jak przygotować psa na wizytę u weterynarza?

To od właściciela zależy w dużej mierze, jak szczeniak przejdzie pierwszą wizytę w przychodni weterynaryjnej. Aby zmniejszyć jego stres i zdenerwowanie, należy przede wszystkim zapanować nad własnymi emocjami, gdyż zwierzęta doskonale je wyczuwają. Malucha trzeba również przyzwyczaić do dotyku. Jak to zrobić? Najlepiej sprawdzi się delikatne głaskanie miejsc, które będzie sprawdzał weterynarz. Należą do nich np. uszy, łapy oraz brzuch. Pieska warto również zachęcać do przyjmowania na dłużej określonej pozycji, nagradzając go przy tym ulubionymi przysmakami. Ważna będzie również nauka noszenia smyczy lub szelek. Trening warto rozpocząć jak najwcześniej, by przyniósł on szybko oczekiwane rezultaty. Jeśli pies nie będzie musiał być na czczo podczas badań, zabierz ze sobą zwierzęce przysmaki lub ulubioną zabawkę, która pomoże odwrócić uwagę szczeniaka, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie zapomnij również o zabraniu niezbędnej dokumentacji, jak np. karta szczepień.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.