TEMAT TYGODNIA

Hołd Psu

Historia, którą tu przedstawiamy wydarzyła się naprawdę, po zakończeniu wojny cywilnej w Warrensburgu, w stanie Missouri. Na wokandzie objazdowego sądu, znalazła się sprawa o zabicie psa. Materiał dowodowy wskazywał na to że oskarżony zabił psa w ataku złości, obrona chciała wykazać, że to pies zaatakował człowieka, a ten był zmuszony do obrony koniecznej. Senator Vest był wówczas młodym, początkującym prawnikiem, później zapisał się w historii Stanów Zjednoczonych jako prawnik literat , poeta, oraz znakomity mąż stanu. Vest w opisywanej tu sprawie występował w imieniu powództwa. Vest podczas trwania rozprawy z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwał się w zeznania świadków, nie robiąc przy tym żadnych notatek, gdy przyszedł czas na to, aby wygłosił swoją przemowę ....wstał , przez dłuższą chwilę obserwował sędziów przysięgłych, i bez żadnej gestykulacji głosem spokojnym, wyważonym zaczął mówić....

Oto co powiedział Senator Vest....

"NAJLEPSZY przyjaciel, jakiego człowiek ma na świecie, może zwrócić się przeciwko niemu i stać się jego wrogiem. Syn czy córka, rodzone dziecko chowane z miłością i pieczołowitością, może okazać się niewdzięczne. Ci, co są dla nas najbliżsi i najdrożsi, ci, w których z ufnością lokujemy nasze szczęście i dobre imię, mogą zawieść naszą wiarę. Majątek jaki człowiek posiada może zniknąć; pieniądz zwykle ucieka wówczas, gdy się go najbardziej potrzebuje. Dobre imię można stracić w jednej chwili źle przemyślanego czynu. Ludzie, którzy są gotowi płaszczyć się w hołdzie przed nami, gdy powodzenie nam sprzyja, ci sami ludzie mogą być pierwszymi, którzy cisną w nas kamieniem złości, gdy chmury niepowodzenia skłębia się nad naszymi głowami.

Jedynym, całkowicie pozbawionym egoizmu przyjacielem, jakiego człowiek może mieć w tym egoistycznym świecie, jedynym, który go nigdy nie opuści, jedynym, który nigdy nie odpłaci niewdzięcznością i zdradą, jest jego pies. Pies człowieka pozostaje przy nim w dobrobycie i w nędzy, w zdrowiu i w chorobie. Będzie on spał na zimnej ziemi, gdzie lodowate wiatry wieją, a śnieg zacina okrutnie, aby tylko pozostać w pobliżu swego pana. Będzie on całował rękę, która nie ma dla niego pożywienia; będzie lizał rany i blizny, jakie nabywa się w zmaganiach z przeciwnościami tego świata. Strzeże on snu swego pana-nędzarza, jak gdyby był on księciem. Gdy wszyscy inni przyjaciele opuszczą, on zostanie. Gdy skarby ulecą, a sława legnie, on pozostanie tak stały w swej miłości, jak słońce w swej podróży po niebiosach.

Jeśli los uczyni pana wyrzutkiem świata, bez przyjaciół i bez domu, wierny pies nie poprosi o większą łaskę, jak o prawo towarzyszenia mu w niedoli, by strzec go przed niebezpieczeństwem, by walczyć z jego nieprzyjaciółmi. A gdy przyjdzie chwila ostatniego aktu i śmierć weźmie pana w swoje objęcia, a jego ciało legnie w zimnej ziemi, nie jest ważne, że wszyscy inni przyjaciele pójdą swoimi drogami; tam, u grobu, pozostanie szlachetny pies, z głową wtulona między łapy, o oczach smutnych, lecz otwartych w bacznej czujności, wierny i szczery nawet w śmierci."

Gdy Vest skończył swoją mowę sala zamarła, ludzie mieli łzy w o czach nie kryjąc wzruszenia.
Wyrok sądu był na korzyść powództwa, później wyrok ten został podtrzymany przez Sąd Najwyższy.
Taka jest historia tego wzruszającego hołdu.

Źródło - http://www.akitaamerykanska-remordeo.pl/index.php/hod-psu.html

PATROL OBRONY PRAW ZWIERZĄT