Skip to main content

WARTO WIEDZIEĆ

  • Dogoterapia - jak wykorzystać kontakt z psem?

    Terapeutyczne wykorzystanie kontaktu z czworonogiem staje się coraz bardziej popularne. Obcowanie i bliskie kontakty z psami mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Sprawdza się szczególnie w kontaktach z dziećmi.

  • Pies jako terapeuta?

    Regularne spacery z psem to częste zalecenia lekarzy, np. dla pacjentów po zawale, czy wylewie. Psycholog podkreśla, że towarzystwo psów jest szczególnie wskazane dla osób w depresji, pies pozwala na zachowanie kontaktu ze światem zewnętrznym, daje to możliwość szybkiego powrotu do równowagi psychicznej. Najważniejszy jest codzienny kontakt. Jak to wygląda w praktyce?

  • W dogoterapii biorą udział najbardziej pogodne psy

    Zajęcia z psami pomagają dzieciom z autyzmem w stymulacji zmysłów: wzroku, słuchu, wyzwalać aktywność, okazywać uczucia, rozwijać samodzielność. Oczywiście w przypadku uczulenia na sierść, czy strachy przed psami dogoterapia jest niemożliwa. Pamiętajmy, że dogoterapia nie jest leczeniem, są jedynie elementem wspomagającym. Mimo tego, warto zaufać naukowym doniesieniem, które wskazują, na pozytywne oddziaływanie obcowania z psem, choćby na osoby borykające się z problemami ciśnieniowymi.

  • Jak psy wpływają na zdrowie psychiczne?

    Posiadanie psa poprawia ogólną kondycję psychofizyczną. Psy pomagają szczególnie osobom samotnym, zmniejszają poczucie osamotnienia, psycholodzy wskazują na niwelacje uczucia odizolowania społecznego. Obcowanie z czworonogiem na szczególne znaczenie dla rozwoju dziecka. Dzięki kontaktom ze zwierzętami dzieci staja się bardziej otwarte, odpowiedzialne i samodzielniejsze. Współegzystowanie z psem pomaga w wytworzeniu silnej więzi emocjonalnej, która może przekładać się na umiejętności interpersonalne.

    Za pomoc w opracowaniu dziękujemy psycholog Beacie Załuskiej-Gosk : www.pomocwlabiryncie.pl

  • Jak kupować psa?

    Zawsze należy pamiętać że pies to żywe stworzenie a nie przedmiot, będzie z nami przez kilkanaście lat. Nie kierujmy się modą bo ta bywa zwodnicza, postarajmy się raczej wybrać psa pod kątem naszych warunków, charakteru oraz rytmu życia.

    Po drugie należy podjąć decyzje czy chcemy psa na kolano (typowo do rozpieszczania), jako obrońcę może towarzysza w naszym sportowym trybie życia, czy zająć się kynologią.

    Sposobów nabycia psa jest wiele, piszą o nich czasopisma, mówi się w telewizji, szczególnie po wejściu w życie nowej ustawy o ochronie praw zwierząt. Niestety nadal trafiają do nas ludzie, którzy podjęli nieprzemyślane decyzje przez co zostali oszukani.

    1. Pieska możemy wziąć ze schroniska za niewielką opłatą, ale należy się przygotować na to ,że zwierzęta, które tam trafiają mają za sobą często traumatyczne przejścia i własne przyzwyczajenia. Należy się przygotować na dużo pracy, cierpliwości i możliwych trudności z adaptacją psa w naszym domu.
    2. Internet daje nam również możliwości przyjęcia psa za darmo z ogłoszenia. To jednak wiąże się z ryzykiem że z oferowanego szczeniaka niekoniecznie wyrośnie to co obiecuje właściciel. Nie dajmy się zwieść ogłoszeniom pies za darmo razem ze smyczą, miseczką za ileś tam złoty, lub za koszty utrzymania pieska. Są to ogłoszenia pseudo hodowli. Musimy pamiętać,że zgadzając się na taką transakcje łamiemy prawo, dodatkowo wspieramy nielegalne hodowle, w których warunki bytowe zwierząt często są poniżej jakichkolwiek norm. Często dostajemy zwierzaka z wadami wrodzonymi, zarobaczonego, niedożywionego a nawet ciężko chorego.
    3. Kupno psa z legalnej hodowli: Wbrew pozorom często taki pies wcale nie jest droższy od tych z pseudo hodowli. Mamy gwarancje że piesek jest na pewno rasowy, przebadany i wychowany w dobrych warunkach. Należy jednak unikać pułapek, typu - hodowli zarejestrowanych w różnych klubach, zrzeszeniach, według prawa są to legalne hodowle ale pieski z takiego miejsca nie będą mogły być wystawiane na wystawach PZK ani FCI. Często warunki w takich miejscach są nienajlepsze, bo nie ma odpowiedniej kontroli. Hodowle mogą nam zaproponować nie tylko pieski typowo wystawowe, są również te z niewielkimi wadami które wykluczają z dalszej hodowli ale nie mają wpływu na życie i zdrowie psa, takie zwierzaki nazywa się petami.

    Moda na różne rasy pojawia się nagle, trwa krótko i szybko się zmienia. Najczęściej motorem jest film lub zakup psa przez celebrytę.

    Najboleśniej taką modę przeżyły hasky psy ,które potrzebują dużo ruchu, są dość trudne w utrzymaniu w warunkach miejskich z powodu skłonności do wycia. Bardzo wiele ich trafiło zanim do końca się rozwinęły, do schroniska, to samo było z biglami, które niszczyły mieszkania z powodu braku ruchu, niby małe psy ale bardzo ruchliwe. Należy również wspomnieć o psach w typie amstafa, bo niestety większość to były psy nierasowe. Źle prowadzone stawały się agresywne, stwarzały zagrożenie dla właścicieli i ich otoczenia.

    Podsumowując - psa można legalnie kupić tylko z zarejestrowanej hodowli (nie każda należy do polskiego związku kynologicznego). W miejscu hodowli, posesja to miejsce hodowli jednak postarajmy się naciskać na możliwość zobaczenia warunków, w których mieszkał nasz potencjalny szczeniak. Pies musi posiadać książeczkę zdrowia, z wpisanymi szczepieniami i odrobaczenia mi, musi posiadać chip lub tatuaż (tyko tak mamy pewność że dokumenty przekazane nam należą konkretnie do tego zwierzęcia). W przypadku psa rasowego powinniśmy otrzymać metryczkę psa na jej podstawie wyrabia się rodowód na nazwisko właściciela. W razie wątpliwości poprośmy sprzedającego by udał się z nami do weterynarza na sprawdzenie czy pies ma rzeczywiście chip o podanym numerze. Podpiszmy umowę kupna sprzedaży, tylko na jej podstawie możemy dochodzić swoich praw. Tu jednak też są pułapki więc dokładnie czytajmy przed podpisaniem, w razie wątpliwości przebadajmy psa u weterynarza. Jeśli sprzedający nie ma nic do ukrycia nie będzie nam robił trudności. Wypytajmy przed wyborem hodowcę o charakter poszczególnych szczeniaków. Pies jak człowiek każdy ma indywidualny charakter, poprośmy o dobranie najlepszego dla nas. Nie kierujmy się tylko wyglądem, bo ten się będzie zmieniał w trakcie rozwoju zwierzaka. Nawet kolor sierści może się zmienić. Pamiętajmy, że człowiek spokojny potrzebuje spokojnego przyjaciela. Decydując się na psa ze schroniska postarajmy się o poznanie historii zwierzaka, którym jesteśmy zainteresowani. O to czego się boi co go denerwuje.

    Aleksandra Dachnowicz