Skip to main content

Jak dbać o zwierzęta zimą?

Dodaj komentarz

Zima to ciężki czas zarówno dla zwierząt domowych, jak i gospordarczych. Z tego względu należy o nie odpowiednio zadbać. Warto zapewnić im odpowiednie warunki: ochronę przed deszczem i śniegiem i odpowiednią temperaturę. 

Pogotowie weterynaryjne

Jak zadbać o zwierzęta domowe zimą?

W zimę należy dbać odpowiednio, także o zwierzęta domowe. Gdy musimy wyjść w ujemne temperatury z naszym psem, czy kotem na spacer, to zaleca się skrócić spacer do minimum. Nie wszystkie psy lubią zimowe spacery i mogą reagować na nie niezbyt pozytywnie. Dobrze jest także, by ubrać je odpowiednio, szczególnie, gdy mamy psa bez długiej i ciepłej sierści. Warto też zaopatrzeć się w maści do smarowania łap, które zabezpieczają zwierzęta przed mrozem. Należy także pamiętać, by nie zostawiać zwierząt w samochodach, gdy idziemy na zakupy czy w inne miejsce. Zimą w samochodzie robi się bardzo szybko zimno i nasze zwierzęta mogą tego nie wytrzymać.

Co ze zwierzętami gospodarczymi w zimę?

Kiedy prowadzimy gospodarstwo i mamy w swoim obejściu krowy, owce, świnie czy kury, to musimy o nie także odpowiednio zadbać. Warto jest dopilnować tego, by miały odpowiednie miejsce do spania, w którym mają ciepło i sucho. Większość zwierząt gospodarczych można także zabezpieczyć dodatkowo sianem, w którym mogą spać. Należy także zastosować odpowiednią dietę dla zwierząt gospodarczych, by miały wszystkie potrzebne witaminy.

Czy możemy pomóc dzikim zwierzętom zimą?

W zimę nie można zapominać także o dzikich zwierzętach, którym trudniej jest zdobyć pożywienie. Również dużo trudniej mogą znaleźć schronienie, by schować się przed śniegiem i mrozem. Jednak, gdy chcemy dokarmiać zimą dzikie zwierzęta, to należy także wiedzieć, jak to robić. Ptakom i kaczkom nie wolno podawać chleba, tylko najlepiej ziarno, które jedzą i jest dla nich bezpieczne. Sarn yczy jelenie mają odpowiednie paśniki stworzone przez leśniczych. Jeśli bardzo chcemy im pomóc, to można tam włożyć marchewki. Najlepiej jest jednak, by dostarczać takie jedzenie dla dzikich zwierząt leśnikom, którzy wiedza, gdzie można taki pokarm położyć, by zwierzęta mogły przyjść i się najeść.

Karmienie zwierząt gospodarczych i domowych w zimę jest naszym obowiązkiem. Również musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie ich zdrowia przed zimnem i wiatrem. Decydując się na zwierzę, musimy wziąć za nie odpowiedzialność i otoczyć opieką.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.